czwartek, 20 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci


1. cmd.exe - interpreter poleceń stosowany w rodzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows NT.
Polecenie cmd otwiera tekstowe okno konsoli i dokonuje interpretacji wprowadzanych w wierszu poleceń konsoli znaków jako nazw poleceń, programów, plików czy parametrów. Wykonanie polecenia cmd w już
otwartym oknie konsoli powoduje uruchomienie w tym samym oknie wtórnego procesora poleceń, który może dziedziczyć środowisko po procesorze pierwotnym. Każdy procesor poleceń można zamknąć wykonując polecenie exit albo klikając na ikonę zamknięcia okna.
Interpreter cmd.exe jest uruchamiany również w celu wykonania plików wsadowych z rozszerzeniem CMD oraz BAT, w wyniku czego może nastąpić otwarcie okna konsoli i jego automatyczne zamknięcie po wykonaniu ostatniego polecenia.
2. ipconfig -  polecenie w systemach operacyjnych Microsoft Windows służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Zwalnia i aktualizuje dzierżawy DHCP oraz wyświetla, rejestruje i usuwa nazwy DNS. Narzędzie pomocne przy wykrywaniu błędnego adresu IP, maski podsieci lub bramy domyślnej. Odpowiednik w systemach UNIX to ifconfig.

3. DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol - protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom 
uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131 i jest następcą BOOTP. DHCP został opublikowany jako standard w roku 1993. W sieci opartej na protokole TCP/IP każdy komputer ma co najmniej jeden adres IP i jedną maskę podsieci; dzięki temu może się komunikować z innymi urządzeniami w sieci.
4. Adres IP - w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny).
Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. Ustalenie prawdziwego adresu IP użytkownika, do którego następowała transmisja w danym czasie jest możliwe dla systemu/sieci odpornej na przypadki tzw. IP spoofingu (por. man in the middle, zapora sieciowa, ettercap) – na podstawie historycznych zapisów systemowych.
5. Maska podsieci -  liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.
Pola adresu, dla których w masce znajduje się bit 1, należą do adresu sieci, a pozostałe do adresu komputera. Po wykonaniu iloczynu bitowego maski i adresu IP komputera otrzymujemy adres IP całej sieci, do której należy ten komputer.
Model adresowania w oparciu o maski adresów wprowadzono w odpowiedzi na niewystarczający, sztywny podział adresów na klasy A, B i C. Pozwala on w elastyczny sposób dzielić duże dowolne sieci (zwłaszcza te o ograniczonej puli adresów IP) na mniejsze podsieci.
6. Brama domyślna -  maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. Ustawienie adresu bramy domyślnej jest – oprócz nadania maszynie adresu IP i maski podsieci – podstawowym elementem konfiguracji sieci TCP/IP. Maszyna bez podanego adresu bramy domyślnej może wymieniać pakiety tylko z komputerami w tej samej sieci lokalnej.
Wobec upowszechnienia się sieci TCP/IP pojęcie bramy sieciowej stało się praktycznie tożsame z routerem, jednak tradycyjnie definiuje się bramę jako komputer działający również z innymi protokołami i w innych warstwach sieciowych:
- Brama może również odbierać adresowane do siebie pakiety wybranych protokołów i interpretować je na poziomie aplikacji – zwykle określa się ją wtedy jako serwer pośredniczący.
- Niektóre bramy zapewniają również przeniesienie pakietu z sieci o jednym protokole do sieci o innym protokole.

Sieci komputerowe

1. Sieć komputerowa - grupa kilku komputerów, połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia zasobów sieciowych.
2. Urządzenia sieciowe:
- Karta sieciowa - przesyła dane pomiędzy komputerami; przekształca pakiety danych w sygnały; posiada unikatowy adres fizyczny tzw. MAC;
- Koncentrator (Hub) łączy wiele komputerów połączonych w topologii gwiazdy; odbiera dane z jednego urządzenia w sieci, a następnie wysyła je do wszystkich portów, co zmniejsza wydajność całej sieci;
- Przełącznik (Switch) łączy segmenty sieci komputerowej; odbiera dane z urządzenia w sieci a następnie wysyła je precyzyjnie do drugiego urządzenia dzięki wykorzystaniu adresów MAC, czego skutkiem jest wysoka wydajność sieci;
- Router służy do routingu danych tj. określania następnego punktu sieciowego do którego należy skierować pakiet danych
- Access Point zapewnia stacjom bezprzewodowym dostęp do zasobów sieci za pomocą bezprzewodowego medium transmisyjnego; jest mostem łączącym sieć bezprzewodową z siecią przewodową;
- Wtórnik (Repeater) kopiuje odbierane sygnały, a następnie je wzmacnia; może łączyć tylko sieci o takiej samej architekturze, używające tych samych protokołów  i technik transmisyjnych;
- Bridge służy do łączenia segmentów sieci; zwiększa wydajność i maksymalne długości sieci;
3. Rodzaje medium transmisyjnego:




- kabel RJ45 (Skrętka) - 
służy do łączenia kilku urządzeń sieciowych i przesyłania pomiędzy nimi informacji;








- kabel koncentryczny - znajduje zastosowanie w sieciach komputerowych, amatorskich urządzeniach krótkofalowych i elektronicznych pomiarowych;


 
   


- światłowód - dane przesyłane są na zasadzie impulsów         świetlnych;
- fale radiowe - promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie; umożliwia tworzenie sieci bezprzewodowych (Wi-Fi);

4. Podział sieci komputerowych ze względu na topologię:
a) szynowa (magistralowa) 
- wszystkie elementy sieci są podłączone do jednego kabla (magistrali);
- wymaga zastosowania tzw. terminatorów chroniących przed obijaniem sygnałów;
- przerwanie medium w jednym miejscu powoduje awarię całej sieci; 
b) pierścieniowa
- każdy przyłączony komputer ma dwa połączenia - po jednym dla sąsiednich komputerów, dzięki czemu tworzy się fizyczna pętla;
- dane przesyłane są w jedną stronę;
-dany komputer odpowiada na pakiety do niej zaadresowane, a także przesyła dalej pozostałe pakiety; 

c) gwiazdy
- wszystkie komputery są połączone do jednego punktu – koncentratora lub przełącznika;
- każdy komputer może uzyskać bezpośredni i niezależny dostęp do nośnika
5. Podział sieci ze względu na jej organizację:
- Klient - serwer - w sieci występuje serwer, który odgrywa nadrzędną rolę i nadzoruje całą sieć;
- Peer-to-Peer (P2P) - wszystkie komputery mają jednakowe uprawnienia, sieć posiada płynną strukturę;
6. Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg działania:
- LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa, obejmująca zazwyczaj tylko jeden budynek;
- MAN (Metropolitan Area Network) – sieć obejmująca aglomerację lub miasto;
- WAN (Wide Area Network) – obejmuje zasięgiem duży obszar (państwo, kontynent);
Internet – ogólnoświatowa sieć komputerowa;
7. Internet: 
- jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol);
- umożliwia wymianę danych pomiędzy komputerami na całym świecie;
- nie posiada jednego, centralnego komputera zarządzającego całą siecią, lecz składa się z wieluset różnych sieci;

Montaż filmów - Movie Maker

1. Windows Movie Maker (WMM) – edytor filmów, który po raz pierwszy został dołączony do systemu operacyjnego Windows Me. Jest programem typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu.
Program jest bardzo prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć jedną ścieżkę dźwiękową. Program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych.
2. Dzięki programowi Windows Movie Maker tworzenie filmów jest bardzo prostą czynnością. Program Movie Maker pozwala tworzyć, edytować i udostępniać dowolne filmy na własnym komputerze. 
Aby rozpocząć pracę z programem należy zaimportować potrzebne filmy, podkład muzyczny czy też zdjęcia, które świetnie uzupełniają całość. Następnym krokiem jest umieszczenie fotografii na tzw. serię ujęć. Po ułożeniu wszystkich zdjęć na serii ujęć przystępujemy do dodania tytułu oraz napisów końcowych. Oczywiście mamy cały czas możliwość przestawiania zdjęć w dowolnej kolejności poprzez usunięcie ich i wstawianie innych obrazów. 
Aby dodać tytuł oraz napis końcowy należy rozwinąć kartę Edytuj film, a następnie wybrać Utwórz tytuły lub napisy końcowe. Po wybraniu tej opcji mamy możliwość wyboru gdzie będą znajdowały się napisy. Możemy wybrać napisy na początku filmu, przed i po każdym obrazie (klipie), na obrazie i na końcu filmu. Program sam podpowiada i pokazuje jaki będzie efekt końcowy naszych poczynań.

Urządzenia peryferyjne

1. Urządzenie peryferyjne - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, dżojstik, kamera internetowa. 

2. Klawiatura – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika..

3. Mysz - urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku. 



4. Monitor - ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.






5. Głośnik - przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający
prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo. Rzeczywisty zakres częstotliwości, w którym głośnik wytwarza falę ciśnienia proporcjonalnie do napięcia (z dopuszczalnym odchyleniem) nazywa się pasmem przenoszenia głośnika.
Potocznie głośnikiem nazywa się również zespół głośników zamknięty we wspólnej obudowie poprawnie nazywanej zestawem głośnikowym (kolumną głośnikową jest zespół zestawów głośnikowych połączonych w taki sposób (wzajemne ustawienie, korekcja poziomu, fazy i opóźnienia), aby uzyskać wymaganą charakterystykę kierunkowości).

6. Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).
Mianem drukarki określa się też sterownik w systemie operacyjnym, natomiast samo urządzenie określane jest jako urządzenie drukujące.

7. Skaner - urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub
magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).

8. Ploter - komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Plotery są również używane do kreślenia map. Ploterów używają głównie graficy komputerowi, poligrafowie i architekci.
Wyróżnia się następujące rodzaje ploterów:
a) ze względu na prowadzenie papieru
- ploter płaski
- ploter bębnowy
b) ze względu na zastosowanie
- ploter atramentowy
- ploter solwentowy
- ploter kreślący
- ploter laserowy
- ploter grawerujący
- ploter tnący