środa, 30 października 2013

TEMAT: Sposoby komunikowania się.

Komunikacja jest to proces przekazywania informacji między jej uczestnikami.

IRC – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.

VoIP potocznie określana jako "telefonia internetowa" to technologia pozwalająca prowadzić rozmowy głosowe przy wykorzystaniu dostępnych łączy internetowych i standardowego protokołu IP.

Najbardziej typowe zachowania, które nie są akceptowane w grupach, uzyskały swoje nazwy"
  • spamowanie - masowe wysyłanie niechcianych przez innych komunikatów w rodzaju pseudoreklam, "łańcuszków szczęścia"
  • trollowanie - celowe podtrzymywanie niepotrzebnych sporów wyłącznie dla samej radości spierania się
  • flamowanie - wysyłanie wiadomości wrogich lub obraźliwych w odpowiedzi na różnice poglądów


Czat 
Tym słowem określa się serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw.pokojach.

Komunikator internetowy
Jest to program pozwalający na prowadzenie konwersacji tekstowej pomiędzy użytkownikami odległych komputerów przyłączonych do sieci

Temat:Korespondencja Elektroniczna.

List elektroniczny (nazywany najczęściej e-mailem), mimo że jest dość już rozpowszechnioną formą korespondencji, nie ma w języku polskim dostatecznie wykształconych stylistycznych cech gatunkowych. Oznacza to, że w praktyce forma e-maila nawiązuje do dwóch przeciwstawnych wzorców: bądź do wzorca listu tradycyjnego, bądź do wzorca bezpośredniej (czy telefonicznej1) rozmowy. I – co ciekawe – w tym samym e-mailu znajdujemy najczęściej oba te wzorce: początek e-maila odwzorowuje na ogół rozmowę, zakończenie zaś – list. Takie bowiem formy rozpoczynające, jak Cześć, Dzień dobry, Witam typowe są dla kontaktów twarzą w twarz. Tak mówimy, gdy spotykamy kogoś znajomego. Natomiast formy kończące e-maile w większości przypominają formuły grzecznościowe umieszczane w listach: Pozdrawiam (także młodzieżowe: Pozdro, Pzdr), Serdeczne pozdrowienia, Z wyrazami szacunku, Z poważaniem.
Omawiany typ korespondencji charakteryzuje się więc rozchwianiem wzorca, co zdarza się wtedy, gdy jakaś forma komunikacji wchodzi dopiero do użytku, będąc albo formą zapożyczoną z obcej nam kultury (i dostosowuje się do nowych warunków użycia2), albo kształtuje się na gruncie kultury rodzimej. W wypadku e-maili mamy do czynienia raczej z sytuacją pierwszą.
TEMAT: Rozwiązywanie problemów.


  1. Lista kroków.
  2. Schemat blokowy.
  3. Arkusz kalkulacyjny.
  4. Visual Basic.
  5. Turbo Pascal.
  6. C++.
Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

  Schemat blokowy wydawania reszty.

4. Visual Basic
Jest to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft. Składnia jest oparta na języku BASIC, ale unowocześniona. Zawiera kilkaset instrukcji, funkcji i słów kluczowych. Nie jest językiem w pełni obiektowym, gdyż nie udostępnia np. możliwości dziedziczenia, czy polimorfizmu. Wykorzystuje technologię ActiveX.
TEMAT: Wyszukiwanie informacji.

Wyszukiwanie pożądanej informacji nie jest wcale takie łatwe jakby się mogła wydawać. Aby szybko trafić na stronę trzeba pamiętać o kilku regułach.
  1. Każde słowo ma znaczenie.
  2. Wielkość liter nie zmienia wyników wyszukiwania.
  3. Znaki przestankowe oraz specjalne są traktowane specjalnie lub są ignorowane.
  4. Umieszczając grupę wyrazów w cudzysłowie, wyszukiwarka znajduje te wyrazy w podanej kolejności.
  5. Wpisując słowo side i  wstawiając znak dwukropka - side:,dajemy wyszukiwarce polecenie aby wyszukiwała hasło w danej witrynie np. podręcznik side: helion.pl.
  6. Znak minusa - umieszczony przed hasłem (bez spacji po, ale ze spacją przed) sugeruje wyszukiwarce, że w wynikach wyszukiwania nie potrzeba nam stron zawierających ten wyraz. W zapytaniu województwo mazursko-warmińskie kreska niepoprzedzona spacją pełni role łącznika, natomiast zapytanie -województwo mazursko-warmińskie spowoduje wyłączenie słowa województwo.
  7. Znak * jest nazywany symbolem wieloznaczności. Umieszczenie go w zapytaniu zostanie odczytane przez wyszukiwarkę jako zastąpienie dowolnego bliżej nieokreślonego słowa. Operator * zastępuje tylko całe wyrazy, a nie ich fragmenty.
  8. Google automatycznie uwzględnia synonimy hasła. Umieszczając znak + bezpośrednio przed wyrazem, oznacza, że wyniki mają dokładnie odpowiadać wpisanemu słowu.
  9. Operator OR ( lub) zezwala na znajdowanie stron zawierających tylko niektóre z wpisanych słów.

środa, 2 października 2013

  Temat: Usługi internetowe.



   Internet – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

   World Wide Web (po angielsku: „ogólnoświatowa sieć”), w skrócie Web lub częściej WWW – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.

    Internet oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Niestety, Internet to nie tylko praktycznie nieograniczone źródło informacji, idealny sposób komunikowania się oraz pracy. 


Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są dzieci:
 

-kontakt z treściami pornograficznymi
-kontakt z materiałami epatującymi przemocą
-kontakt z pedofilami
-uzależnienie od Internetu
-kontakt z internetowymi oszustami
-nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
-konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700)
-nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł itp.)  


    URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.
URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie.

   Domain Name System (DNS, ang. system nazw domenowych) – system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP, czyli 91.198.174.232
DNS to złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia z jednej strony rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Z drugiej strony realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. Jest nieodzowny do działania prawie wszystkich usług sieci Internet

   Host może oznaczać:
  1. Komputer podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet.
  2. Komputer podłączony do sieci komputerowej łączem stałym, posiadający stały adres IP, udostępniający usługi sieciowe użytkownikom łączącym się z nim za pomocą swoich komputerów i umożliwiający im m.in. pracę w trybie terminalowym. Komputer użytkownika nazywany jest wtedy zdalnym terminalem, (ang.) remote terminal. W tym znaczeniu, pojęcie host oznacza to samo co serwer, tym bardziej, że obecnie na większości tak rozumianych hostów, poza wewnętrznymi sieciami większych instytucji, usługi terminalowe, ze względów bezpieczeństwa, nie są dostępne.
  3. W publikacjach anglojęzycznych, termin host używany jest w określeniu "to host", czyli dostarczać infrastrukturę dla usług sieciowych. Przykładowo, wyrażenia: "to host Web server" lub "hosted by", mogą odnosić się do firmy zapewniającej sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz miejsce dla stron internetowych klienta.
   Odsyłacze nazywane często hiperłączami, łączami hipertekstowymi czy też odnośnikami są chyba najbardziej charakterystycznym elementem dokumentów HTML. Umożliwiają powiązanie między dokumentami znajdującymi się na tym samym serwerze, w tym samym mieście, kraju czy nawet kontynencie. Odsyłacz jest niczym innym, jak wskazaniem jakiegoś innego miejsca. Kliknięcie na takim wskazaniu przenosi użytkownika do docelowego miejsca, przy czym może to być miejsce na tej samej stronie, na innej stronie znajdującej się w ramach tego samego, złożonego dokumentu, a nawet na stronie z drugiego końca świata. Użytkownik najczęściej nawet nie wie, że powiązane ze sobą tematycznie informacje znajdują się w miejscach oddalonych od siebie nawet o tysiące kilometrów. Najważniejsze jest ich tematyczne powiązanie, a nie lokalizacja. W dokumencie możemy zamieszczać odsyłacze do różnych typów plików. Najczęściej są to dokumenty HTML, choć równie dobrze mogą to być pliki tekstowe (TXT), obrazki GIF lub JPG, pliki dźwiękowe WAV, MID, AU czy AIFF, dokumenty Worda, itp.

    Adres IP (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny)

   Maska podsieci, maska adresu (ang. subnetwork mask, address mask) – liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.

   Brama sieciowa (ang. gateway) – maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
  
   DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych.

   Wireless Application Protocol (WAP) – zbiór otwartych, międzynarodowych standardów definiujących protokół aplikacji bezprzewodowych.
WAP został stworzony w celu umożliwienia dostępu do usług WWW, uwzględniając ograniczenia techniczne urządzeń mobilnych korzystających z tego protokołu, oraz ograniczeń łącza danych.
Przy pomocy emulatora WAP można oglądać strony WAP na komputerze osobistym podłączonym do Internetu.
  
    Plik cookie(ciasteczko) – niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.